1969 Yılında Konya’da faaliyetlerine başlayan KONSANTAŞ Konya Döküm Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş., 1975’de KAYAHAN Grup bünyesine katılmıştır. Artık döküm de yapabilme yetkinliğine ulaşan KAYAHAN Grup, Türkiye’de ilk defa su ve yangın vanalarını döküp işleyerek üretimini gerçekleştirmiştir. Bu vanalardan 60 mm’den 500 mm’ye kadar değişik ebatlarda yılda 10.000 adet üretim kapasitesine ulaşmıştır.

1980’lerde Türkiye’nin büyük demir çelik işletmelerinden olan İskenderun Demir Çelik İşletmeleri ve Ereğli Demir Çelik İşletmeleri için Türkiye de ilk defa 180 tonluk Pik ve 250 tonluk Curuf Pota arabaları KAYAHAN Grup tarafından üretilmiştir. Böylece demir çelik sektörüyle tanışan KAYAHAN Grup, artık yeni bir sayfa açmıştır.

Demir çelik fabrikaları için 1980’li yıllarda KAYAHAN, Türkiye’de duşlu masa rollerini de ilk kez üretmeye başlamış ve 1990’ların sonlarına kadar da üretimine devam etmiştir.

1990’lı yıllar aynı zamanda demir çelik fabrikaları için hidrolik silindirlerin üretilmeye başlandığı yıllardır. Bununla birlikte demir çelik sektörü için yurt dışına ilk hidrolik silindir ihracatı 1994’te yapılmıştır. 2000’den itibaren diğer üretimler terk edilerek sadece hidrolik silindir üretimine odaklanılmıştır.

KAYAHAN Hidrolik Makine Endüstri  ve Ticaret A.Ş., KONSANTAŞ Konya Döküm Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş., HİDROTUR Hidrolik Silindir Makine Metalürji ve Maden Sanayi Ticaret A.Ş. ve KAYAHAN İç ve Dış Ticaret A.Ş.’den oluşan KAYAHAN Grup, Türkiye’deki en büyük kapasiteye sahip hidrolik silindir üreticisidir. Halen 24.000m2 si kapalı olmak üzere 27.000m2’lik bir alanda faaliyetini sürdürmektedir. Hidrolik Silindir üretiminin %80’i Avrupa’ya ihraç edilmektedir.